a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2018 وبسایت تبرئه.
تمامی حقوق محفوظ است.

8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

بزودی...

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست

مرکز پژوهش‌های مجلس به برگزاری آزمون توسط مرکز مشاوران قوه قضائیه قائل نیست

مطالب ویژهدانلود مطالب VIP حقوقی

جزوه های حقوقیدانلود جزوات کمیاب حقوقی

مرکز پژوهش‌های مجلس به برگزاری آزمون توسط مرکز مشاوران قوه قضائیه قائل نیست

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری با اشاره به اینکه مجوز برگزاری آزمون وکالت توسط مرکز مشاوران قوه قضائیه مربوط به قانون برنامه سوم توسعه است، گفت: اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس نیز این نظر را تایید کرده است.

 

مرکز پژوهش‌های مجلس به برگزاری آزمون توسط مرکز مشاوران قوه قضائیه قائل نیست

 

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم ، مرتضی شهبازی رئیس اسکودا با اشاره به اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس نیز معتقد است که مرکز مشاوران قوه قضائیه نباید آزمون وکالت برگزار کند در رابطه با امکان راهیابی مستقیم طرح جامع وکالت به صحن علنی مجلس گفت: این شایعاتی است که از طرف افراد غیرصنفی و با هدف تاثیرگذاری روانی صورت می‌گیرد چرا که چنین چیزی هم خلاف قانون اساسی و هم خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس است.

وی درخصوص الحاق وکلای مرکز مشاوران قوه قضائیه به وکلای کانون‌ها با اشاره به اینکه این کار شاید از نظر حقوقی و کیفیت آموزشی برای کانون‌های وکلا سخت باشد اما موازی‌کاری موجود و لزوم استقلال وکلا از نهادهای حاکمیتی کانون‌ها را برای قبول این الحاق مجاب کرده است. هر چند که تبعات منفی خواهد داشت.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری با اشاره به اینکه این موازی‌کاری در قوه قضائیه و مجلس هم درک شده است گفت: در آنجا هم مخالفتی با این کار وجود ندارد.

شهبازی درجه‌بندی وکلا را در دنیا منسوخ دانست و با اشاره به اینکه مهم تخصصی شدن نهاد وکالت است آن را امری لازم و مورد موافقت کانون‌ها اعلام کرد و افزود: این موضوع در اصلاح قانون وکالت پیش‌بینی شده است و در این زمینه یا پروانه تخصصی برای وکلا صادر می‌شود و یا اینکه وکلا در تابلوها و سربرگ‌های خود از عناوین تخصصی مورد تایید قانون استفاده می‌کنند.

وی درخصوص فعالیت موسسات حقوقی غیرمجاز نیز صیانت از حقوق مردم را علت مخالفت با هرگونه دخالت افراد غیر وکیل در پرونده‌ها دانست و با اشاره به اینکه مردم به پروانه وکالت اعتماد می‌کنند و آن را موید یک سری توانمندی‌هایی می‌دانند افزود: اگر وکیل تخلف کند مردم شکایت می‌کنند و ممکن است حتی منجر به ابطال پروانه وکیل شود اما با توجه به اینکه موسسات حقوقی تحت چنین نظامی نیستند دست مردم از هرگونه پیگیری کوتاه است.

بخوانید  با مسئولانی که بعد از ۱۵ آذر به بازنشستگان حقوق بدهند برخورد می‌شود

رئیس اسکودا معضل دیگر مربوط به موسسات حقوقی را موضوع کارچاق‌کنی دانست و افزود: این موسسات بعضا بی‌پروا وعده‌های واهی به مردم می‌دهند که باعث خدشه به چهره قوه قضائیه و نهاد وکالت شده است.

شهبازی درخصوص آزمون وکالت سال 1397 و زمان اعلام نتایج آن نیز گفت: نتایج در دی ماه اعلام خواهد شد و این آزمون از حیث نظم برگزاری و دقت مثال‌زدنی است که ارزیابی‌های سازمان سنجش و کانون‌های وکلا موید آن است.

وی با اشاره به اینکه سوالات و کلید پاسخ‌های آن هنوز رسما از طریق سازمان سنجش در اختیار اسکودا قرار نگرفته است افزود: ایرادات این‌ آزمون نسبت به سال‌های قبل حتما کمتر است تاکنون سوال اشتباهی گزارش نشده و در خصوص اختلافات نیز به این مفهوم که یک سوال دو جواب درست داشته باشد نیز موردی مشاهده نشده است.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری اصل اختلاف سلیقه در حقوق را انکارناپذیر دانست و افزود: ما همچون سال‌های قبل ابایی از حذف سوال غلط نداریم و اگر سوالی دو پاسخ صحیح داشته باشد هر دو پاسخ را قبول خواهیم کرد.

شهبازی درخصوص اینکه گفته می‌شود تعداد وکلا در ایران کم است با اشاره به اینکه کشور فرانسه با جمعیت بیشتر از ایران 63 هزار وکیل دارد به اجباری نبودن وکالت در ایران هم اشاره داشت و افزود: 15 میلیون پرونده‌ای هم که گفته می‌شود وجود دارد واقعی نیست و رئیس دستگاه قضا بارها اشاره کرده است که این آمار حدود 6 میلیون است و با این اوضاع در بعضی از کانون‌ها تا حدود 30 درصد از وکلا بیکار هستند و پروانه‌های خود را تمدید نمی‌کنند.

کانال تلگرامی تبرئهبه کانال تلگرامی ما بپیوندید

صفحه اینستاگرامی تبرئهبه اینستاگرام ما بپیوندید

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید